Wybór na rynku kominków jest bardzo szeroki. Możemy znaleźć luksusowe wkłady i obudowy z marmuru, ale możemy znaleźć także i tanie kominki. Te ostatnie pozwalają spełnić marzenia o palenisku w salonie nawet osobom o niedużym budżecie
Sam zakup i wykończenie kominka na większości budów domów jednorodzinnych w Polsce przypada w najgorszym możliwym momencie, mianowicie na etapie wykończenia. A wiadomo, że prace wykończeniowe wykańczają zwłaszcza inwestora — finansowo. Z tego względu w wielu przypadkach inwestorzy są skłonni poczynić daleko idących oszczędności, których ofiarą staje się także i kominek.
W mojej ocenie to dość poważny błąd.
Jeśli przyjmiemy, że kominek w domu pojawia się przede wszystkim dla ogrzewania, to nie ma co na nim oszczędzać. Trudno wyobrazić sobie oszczędzanie na instalacji centralnego ogrzewania i zakupienie mniejszej ilości grzejników niż niezbędna do ogrzania domu, prawda? A jednak inwestorzy będą często skłonni do kupienia gorszego wkładu kominkowego tylko po to, by nieco oszczędzić.
Rzecz w tym, że kominek zoptymalizowany pod kątem długotrwałej, intensywnej eksploatacji, po prostu musi być lepiej wykonany, a co za tym idzie, prawdopodobnie będzie droższy. Przykładowo, podwójna szyba w drzwiczkach ma mnóstwo zalet, ale z oczywistych względów trzeba do niej dopłacić.
Jeśli kominek ma być rozpalany okazjonalnie, nie ma problemu. W takim przypadku wystarczy przejrzeć dostępne w sklepach tanie kominki (wkłady), wybrać jakiś pasujący nam wizualnie, a później wykonać dla niego niedrogą obudowę.
Sama obudowa też potrafi być kosztowna, a wykonanie jej z materiałów najtańszych (wełny mineralnej i płyty kartonowo-gipsowej) nie jest zalecane.
Co więc zrobić w takim wariancie? Może lepiej wybrać wolnostojący, stalowy lub żeliwny piecyk kominkowy (kozę)? Takie urządzenie nie wymaga wykonywania obudowy i to jest jego wielką zaletą!
A jeśli kominek ma tylko ładnie wyglądać? To już będzie naprawdę łatwo, bo mamy na rynku przecież dostępne tanie kominki dekoracyjne — najtańszy wraz z montażem może kosztować mniej, niż 1 000 PLN. I też będzie w stanie wytworzyć nieco ciepła!
Dodaj komentarz