Wybór kominka – jak go dokonać?

Aby wybrać najlepszy dla nas kominek, trzeba wziąć pod uwagę dwie najważniejsze rzeczy, jakimi są walory estetyczne, a więc wygląd kominka, oraz jego funkcjonalność.

Możemy wybierać spośród najpopularniejszych rozwiązań takich jak kominek otwarty, wkłady kominkowe, piec wolnostojący.

Oczywiście kominki posiadają zarówno swoje zalety jak i wady. Każdy z nich wymaga różnych nakładów pracy.

I tak na przykład, kiedy rozpalamy kominek z wkładem należy zwracać uwagę, aby odpowiednio ustawić pobór powietrza i umożliwić swobodny wylot dymu kominem, a więc trzeba zapewnić dobry ciąg kominowy i odpowiednią ilość powietrza do spalania. Tego problemu nie ma przy kominku otwartym, ten zaś ma taką wadę, że nie grzeszy wydajnością. Za to użytkownik ma do czynienia z żywym ogniem w środku pomieszczenia, a nie za szybką, która często mocno się brudzi.

Wkłady kominkowe są żeliwne, najczęściej obmurowane, czy też obłożone kamieniem, często także marmurem. W polskich warunkach są też niestety stosowane obudowy lekkie, z wełny i kartongipsu, co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Pewnym rozwiązaniem jest również zastosowanie w domach takich urządzeń jak piece kominkowe. Producenci do ich wykańczania czasem używają marmuru, czy też granitu. W przypadku niewielu tego rodzaju pieców możliwe jest montowanie instalacji, która będzie w stanie ogrzać dom, i wykorzysta do tego rozgrzane powietrze z kominka, zgodnie z prawami fizyki, naturalnie będzie przemieszczało się na górę. Jeśli ktoś chce mieć taką instalację, raczej powinien zamontować kominek z wkładem.

Wpis przypisany do kategorii: Rynek kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*